Karabin Kammerlader

Kammerlader
Ilustracja
Kammerlader m/1857
Państwo

 Norwegia

Producent

Kongsberg Våpenfabrik

Rodzaj

Karabin jednostrzałowy

Historia
Prototypy

1842

Produkcja

1842-1870

Wyprodukowano

ponad 40 000

Dane techniczne
Kaliber

17,5 mm

Nabój

tuba papierowa z pociskiem Minié

Wymiary
Długość

M1849/55: 126 cm

Długość lufy

M1849/55: 78 cm

Masa
broni

M1849/55: 5 kg

Inne
Prędkość pocz. pocisku

265 m/s – 350 m/s (różne źródła)

Szybkostrzelność praktyczna

6 do 8 zależna od strzelca

Zasięg skuteczny

400 m

Kammerlader (z nor. ładowany do komory) — norweski karabin jednostrzałowy rozdzielnego ładowania wprowadzony do produkcji w 1842 r. Posiadał nowatorski system ładowania komory nabojowej poprzez jej wychylanie do pozycji pionowej. Pierwszy karabin odtylcowy wprowadzony na podstawowe uzbrojenie strzeleckie całych sił zbrojnych.

inaczej karabin odtylcowy, pierwszy norweski karabin tego typu i jeden z pierwszych na świecie wprowadzonych na uzbrojenie armii. Jednostrzałowy karabin kammerlader strzelał amunicją czarnoprochową i był przeładowywany dźwignią znajdującą się z prawej strony broni. Taki sposób obsługi pozwalał na szybsze i prostsze przeładowanie, co znacząco wpływało na jej szybkostrzelność. Karabiny kammerlader wkrótce po wprowadzeniu do uzbrojenia zyskały reputację doskonałej, bardzo celnej i szybkiej broni, bardzo dobrze spisującej się w walce z piechotą wroga, atakującą w tamtym czasie zwartymi szeregami.

Karabin kammerlader został opracowany i wprowadzony do produkcji w 1842 roku i do zakończenia jego wytwarzania w 1870 wyprodukowano ponad 40 tysięcy egzemplarzy tej broni. Chociaż kurkowe karabiny odtylcowe Fergusona i Halla były pierwszą ładowaną od tyłu bronią użytą masowo, to właśnie Norwegia, jako pierwszy na świecie kraj, wprowadziła do uzbrojenia broń odtylcową na tak szeroką skalę, wyposażając w nią całą swoją armię i marynarkę wojenną. Karabiny kammerlader były produkowane w kilkudziesięciu wersjach, różniących się szczegółami.

Po skonstruowaniu nowocześniejszych typów broni, karabiny kammerlader sukcesywnie wycofywano z uzbrojenia. Część z nich po modyfikacji do zasilania amunicją bocznego zapłonu trafiła na rynek cywilny, a pozostałe przeznaczono na złom. Karabiny trafiające na rynek cywilny także poddawano modyfikacjom, przerabiając je na strzelby śrutowe lub karabiny myśliwskie. Obecnie bardzo trudno znaleźć niezmodyfikowany karabin kammerlader, a zachowane egzemplarze osiągają na rynku kolekcjonerskim bardzo wysokie ceny.


© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search